Severočeský bridžový klub |
Spolek hráčů karetní hry bridž z Ústeckého, Libereckého a Karlovarského kraje |
pravidelně hrajeme v pondělní od 15 hodin v KD v Ústí nad Labem
ve čtvrtek od 19 hodin hráváme on-line turnaje na BBO (https://www.bridgebase.com/), pro účast je výhodou zaregistrovat svůj nick u vedoucího turnaje
průběžně probíhá kurs bridže na Univerzitě třetího věku v rámci UJEP v Ústí nad Labem
Bridž je společenská karetní hra a je právem nazýván „králem karetních her“. Hra se vyvinula v průběhu 18. století zejména z anglického whistu a byla původně rozšířená zejména v anglicky mluvících zemích. Dnes má však již široké zázemí po celém světě a ke špičkám patří USA, Francie, Itálie, Brazílie, posledními mistry světa jsou Poláci a ženy Švédska. Jako příklad špičkového bridžisty se často uvádí třeba herec Omar Shariff, bridž hraje i Bil Gates.
Bridž je hrou pro inteligentní a přemýšlivé lidi. Množství kombinací bridžových rozdání někdy vyvolává přirovnání k šachu. Na rozdíl od šachu, kde se partie odehrává v jednom poměrně dlouhém celku, navíc přerušovaném mnohdy dlouhým a urputným přemýšlením nad kombinací tahů, styl bridžové hry je mnohem dynamičtější a vhodně spojuje rychlost a dynamiku např. mariáše s nutností hlubších úvah a hodnocení situací podle počtu pravděpodobnosti.
Čím bridž vyniká nad ostatními karetními hrami? Především dvěma věcmi: bridž hrají dvojice hráčů, které tvoří pár a schopnost být si navzájem dobrými partnery je důležitým faktorem pro dobrou hru. Druhou, podstatnější odlišností od ostatních karetních zábav je fakt, že soutěžní varianta bridže redukuje náhodu na naprosté minimum a oceňuje tak pouze schopnosti hráčů, nikoliv to, jak dobré karty hráč dostává.
Bridž vyžaduje naprosté soustředění, dobrou paměť, kombinační schopnosti, logické myšlení a umění ovládat se. Všechny tyto vlastnosti vám pomůže vytrénovat, do vašeho osobního maxima. Bohužel, zájemci musí překonat počáteční příval informací a teprve potom pro ně může bridž být opravdovou zábavou. Ten, kdo to dokáže, se velmi brzy stane hráčem, který je schopen zapojit se do všech soutěží. Nenajdete bridžistu, který by litoval počátečního úsilí a kterého by při pohledu na karty nesvědily ruce. Bridž hrají čtyři hráči (vždy dva proti sobně sedící proti druhým dvěma) s kartami typu Rummy (u nás označované žolíkové, ale právě žolíky se nepoužívají). Při rozdávání každý hráč dostává 13 karet, pak nejprve proběhne dražba (licitace) závazku a pak se dvojice, která vydražila vyšší závazek pokouší jej uhrát, za což si připíše určitý počet bodů podle jednoduchých tabulek.
Z důvodu nenásilného rozšiřování schopností myslet v kombinacích a s uplatněním pravděpodobností je bridž velmi vhodný jak pro děti řádově od 13 let (i když není velkou výjimkou vidět hrát děti desetileté), tak i pro dospělé. Ve Skandinávii byl v 80. letech bridž zařazen jako povinný středoškolský předmět a také v naší republice se alespoň na čas objevila gymnázia s nepovinnou výukou bridže (v Českých Budějovicích, Trutnově, Uherském Hradišti a Havířově).
Bridž jako soutěžní hra je v současné době již plně postaven na standardních sportovních základech. Zcela náhodná rozdání jsou ve větších soutěžích generována počítačem a paralelně sehrána všemi soutěžními páry, jejichž výsledky se pak porovnají. V soutěžním bridži jsou pořádány různé turnaje, každoročně je Českým bridžovým svazem organizována ligová soutěž družstev a mistrovství republiky v párových turnajích. Existuje také celá řada mezinárodních turnajů včetně mistrovství Evropy a mistrovství světa. Těsně před olympiádou v Salt Lake City 2002 byl organizován olympijský bridžový turnaj jako součást předvádění sportů pro příští možné zařazení na olympiádu jako řádného sportu.Český juniorský bridž se v posledních několika letech dokázal zařadit do širší evropské špičky.
V současné době je Český bridžový svaz registrovaným členem Národní sportovní agentury.
Bridž se lze naučit jednak výkladem od zkušených hráčů v jednotlivých klubech sportovního bridže, ale také na Internetu. Na Internetu je možno stáhnout si bridžové programy ale také hrát on-line s náhodně zvolenými spoluhráči.