SBK logo

Severočeský bridžový klub

Spolek hráčů karetní hry bridž z Ústeckého, Libereckého a Karlovarského kraje


        

Aktuálně připravujeme:

Letní ústecký turnaj
24.června 2023 od 12:30

Sponzoři a partneři:

zrovna hledáme

       

Severočeský bridžový klub, z.s. vznikl z několika původních bridžových kroužků teprve v březnu 2017, aby sdružil bridžisty ze severozápadní části Čech, kde má tato hra dlouhou tradici. Náš klub je členem Českého bridžového svazu.

V současné době se soutěžní nebo rekreační bridž hraje v Ústí nad Labem, Děčíně a Dolní Poustevně. Ze vzdálenějších míst je to Liberec a Karlovy Vary nebo Sokolov. Na hlavní stránce najdete konkrétní hrací dny a kontakty v jednotlivých městech i pozvánky na nejbližší soutěže a turnaje.

Dále na našich stránkách najdete informace o historii a bridžových soutěžích, stránku věnovanou pravidlům a bridžovým kursům a samozřejmě i odkazy a dokumenty ke stažení

Na UJEP v Ústí nad Labem probíhá už třetí kurs bridže v rámci University třetího věku.

Z historie bridže:

Bridž se vyvinul z anglického whistu někdy na konci 19. století. Hrávalo se v klubech, samozřejmě o peníze. Postupně se vyvíjela pravidla a začaly se hrát soutěže založené na porovnání výsledků dosažených se stejnými kartami. Dnešní soutěžní bridž je rozšířený po celém světě, pořádají se národní a mezinárodní soutěže a turnaje včetně mistrovství světa a jednotlivých kontinentů.

Bridž v severních Čechách:

V šedesátých letech patřil severočeský kraj k početně nejsilnějším, družstvo Děčína (Franc-Korn, Hořák-Chvalina) patřilo do první ligy, početný klub byl v Ústí nad Labem (Boreš-Vicher st., Kubšovský-Hruda), který do první ligy pronikl v 90. letech pod hlavičkou Teplárny Trmice, a ve výsledkových listinách bylo mimo ostatních velkých měst dnešního Ústeckého kraje - Teplic (Blohman-Holeček), Mostu, Chomutova (manželé Koulovi) možné narazit i na Štětí (Litoměřicko), Nový Bor (Českolipsko) či Ostrov nad Ohří (Karlovarsko). Liberecko a Karlovarsko bylo sice početně slabší, ale v obou (dnešní optikou) krajských městech bridžové kluby vydržely dodnes. Bridžisté z celé Evropy se sjížděli na Mezinárodní bridžový týden pořádaný v Mariánských Lázních. Celorepublikový význam pak měl turnaj pořádaný na Maxičkách nedaleko Děčína Když v létě 1968 Praha hostila historicky první ME juniorů (tehdy s věkovým limitem 30 let), byl v sestavě československého týmu i děčínský Jaroslav Chvalina.


© Severočeský bridžový klub 2017-2019, všechna práva vyhrazena

e-mail:sbk@scbridz.cz